Jay Ohrberg a jeho šialené autá

Jay Ohrberg. Nič Vám to meno nehovorí? Určite by malo. Jedná sa o legendárneho Hollywoodskeho úpravcu automobilov, kaskadéra, závodného jazdca, technického poradcu a dokonca aj herca (zahral si v štyroch epizódach kultového televízneho seriálu Knight Rider po boku Davida Hasselhoffa). Jay je špeciálnym členom Hollywoodskej komunity a nepísaný (alebo aj áno?) Kráľ ShowCars.

Čo je na ňom najzaujímavejšie, je jeho vôľa experimentovať a neustále ohromovať. Jeho talent sa prejavil už v mladom veku, konkrétne na strednej škole, kedy mu nestačilo upraviť si a jazdiť na vtedy populárnych Hot-Rodoch a potreboval si postaviť vlastné auto. Z koníčka sa stal biznis, a Jayovu konštrukčnú odvahu a talent si všimli filmoví producenti, ktorí mu začali sypať jednu objednávku za druhou. Dnes by sme v pomyslenej Dream Garage mohli nájsť viac ako päťsto jedinečných automobilov, ktoré boli vystavované vo viac ako tridsiatich krajinách sveta. Chcete do svojho filmu jedinečné auto? Kontaktujte Jay Ohrberg's Hollywood Cars - Batman, Blade Runner, Knight Rider (KITT), Návrat do budúcnosti (DeLorean), Flinstoneovci, Mad Max, Robocop, Terminátor (áno, Arnoldova motorka tiež prešla rukami tohto úpravcu), Starsky & Hutch – to je iba zlomok jeho viac ako päťdesiatročnej tvorby.

Samostatné miesto v histórii má však počin, ktorý sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov ako najdlhšie auto sveta. Jedná sa o takmer tridsaťjeden metrov dlhú limuzínu Cadillac, nazývajú aj Americký sen. Neostáva nič iné ako súhlasiť. Auto je možné zložiť na dve časti, naložiť na príves a odísť s ním kamkoľvek. Ak by však z akéhokoľvek dôvodu posádka nestíhala doraziť do svojho cieľa, nemusí zúfať. Na palube (alebo vlastne na korbe) sa nachádza mini heliport s vrtuľníkom!

No hoci je toto suverénne najväčšia šialenosť, akú vytvoril, ostatné počiny príliš nezaostávajú – Lamborghini limo, Ferrari F40 limuzína pre osem pasažierov, alebo ružová kabrio limuzína značky Mercedes, na konci ktorej je umiestnená vírivka. A pozor – v čase písania tohto článku bola na predaj :)
Prehliadka všetkých Jayových výtvorov stojí za to a nájdete ju na jeho webe, v galérii pod článkom Vám ponúkame iba výber toho najlepšieho. V súčasnosti sa jeho firma venuje vývoju a výrobe nových automobilov, tvorbe replík slávnych vozov, ako aj prenajímaniu svojej rozsiahlej zbierky. Ak ste teda motorista, ktorému nestačí klasický tuning na odlíšenie sa od davu, viete na koho sa obrátiť :)

Top